Podiatria

Podiatria je odvetvie medicíny, ktoré sa špecializuje na študovanie chodidla dolnej končatiny a  problémov s ňou spojených. Biomechanika je štúdium mechaniky ľudského  tela, hlavne síl produkovaných svalmi, gravitáciou a dalsimi vonkajšími silami pôsobiacimi na ľudské telo. Názov biomechanika  sa vo veľkej miere používa na označenie problémov spojených s funkčnou a mechanickou kontrolou ľudského pohybu. Pod biomechanickou kontrolou sa nerozumie iba podpora a prispôsobenie  sa chodidla tvaru ortopedickej vložky, ale hlavne vylepšenie anatomickej pozície a pohybu chodidla, ktorý nám umožní optimálnu funkciu pri chôdzi a taktiež upraví držanie celého tela.

Biomechanické vyšetrenie kĺbov a svalov chodidla  a následne celej dolnej končatiny s kombináciou analýzy chôdze človeka, nám umožňuje identifikovať príčinu problému ktorého odstránenie ďalej riešime funkčnou ortopedickou vložkou na mieru  a nastavením fyzioterapie.  Našou podstatou je identifikácia príčiny problému a jej následné riešenie, a nie iba liečenie symptómov samotných.

Na statickú, dynamickú a stabilometrickú analýzu chodze človeka využívame na našej klinike  baropodometrickú platformu s freeStep systemom- Sensor Medica. Ktorá nám umožnuje analyzovat miesta zvýšeného tlaku na chodidlách, a nerovnomernosti končatín v zátaži. 

Ortopedická funkčná vložka je špeciálne dizajnovaná na poskytnutie absolútnej možnej anatomicky efektívnej pozície chodidla pacienta, to znamená, že umožňuje kostiam a svalom v chodidle poriadne anatomické rozloženie. Funkčné ortopedické vložky pracujú tak, že minimalizujú impakt a tlak na chodidlo pri chôdzi (ktoré následne prechádzajú celým telom).  Na výrobe funkčných ortopedických vložiek spolupracujeme s Európskymi poprednými laboratóriami, ktoré nám umožnujú variabilitou materiálu a výrobných procesov stretnúť čo najlepšie potreby našich pacientov. 

Funkčné ortopedické vložky zmierňujú/minimalizujú/ bolesť kĺbov a svalov spájajúcich sa s abnormálnym biomechanickým pohybom ľudského tela. Aby ľudské telo bolo schopné kráčať, stáť a hrať sa bez bolesti, telo potrebuje stabilnú ‘’základňu’’, ktorú mu poskytujú naše chodidlá. Pokiaľ sa problém nachádza v ‘’základni ‘’ ľudského tela, tento problém sa ďalej prenáša cez cely svalovo-kostrový  systém.

Napríklad:

 • Lokalizovaná bolesť chodidla – zmení sa nám celé držanie tela (bez nášho vedomia) a môže spôsobiť lokalizáciu zvýšeného tlaku v kolenných a bedrových kĺboch.
 • Vbočený palec
 • Deformácie prstov na nohách
 • Bolesť klenby chodidla
 • Bolesť päty
 • Bolesti nôh, kolenných kĺbov
 • Bolesť bedrových kĺbov, chrbtice

Informácie pre pacientov

 • Vzhľadom na to, že funkčné ortopedické vložky pomáhajú zmeniť "tvar" a funkciu chodidiel, treba byť pripravený na novú citlivosť v chodidlách. Toto je normálny jav a zároveň znak, že vložky si plnia svoju funkciu.
  Obyčajne sa ľudia cítia "vyššie postavení" v topánkach, majú pocit "rolovania"’ chodidiel smerom von (po prípade do vnútra), nezvyčajný tlak pod klenbou atď. Všetky tieto pocity sú normálne a časom "vymiznú", lebo si pacienti na ne zvyknú. Odporúčame pacientom, aby si postupne zvykali na svoje vložky; t.j. prvý deň ich používať maximálne hodinu a potom každým dňom navršovať o hodinu.
 • Najvhodnejšie topánky pre funkčné ortopedické vložky sú tenisky bežeckého štýlu. Akokoľvek, vo väčšine prípadov sa dá vložka prispôsobiť každej topánke s vyberateľnou stielkou.
 • Na mieru vyrobené ortopedické funkčné vložky neredukujú veľkosť svalu ( či už na chodidle alebo nohe). Práve naopak, napomáhajú chodidlu používať správny sval v správnom čase, a tým minimalizovať svalovú únavu.

Lekári


BSc (Hons) Denisa Mertl

BSc (Hons) Denisa Mertl

Podiater - noha a chôdza

Kontakt

Napíšte nám

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.

Zavolajte nám

+421 2 210 264 10 - Bratislava 
+421 915 547 097 - Bratislava 
 +421 903 463 425 - Levice 

Kontaktný formulár


Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Invalid Input
Kontaktné údaje

Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovacími robotmi. Na jej zobrazenie potrebujete mať nainštalovaný JavaScript.
BA / +421 2 210 264 10
BA / +421 915 547 097
LV / +421 903 463 425

© Copyright 2004 - 2019 MEDIKLINIK - všetky práva vyhradené