Facebook Facebook

Podiatria

Podiatria je odvetvie medicíny, ktoré sa špecializuje na študovanie chodidla dolnej končatiny a  problémov s ňou spojených. Biomechanika je štúdium mechaniky ľudského  tela, hlavne síl produkovaných svalmi, gravitáciou a dalsimi vonkajšími silami pôsobiacimi na ľudské telo. Názov biomechanika  sa vo veľkej miere používa na označenie problémov spojených s funkčnou a mechanickou kontrolou ľudského pohybu. Pod biomechanickou kontrolou sa nerozumie iba podpora a prispôsobenie  sa chodidla tvaru ortopedickej vložky, ale hlavne vylepšenie anatomickej pozície a pohybu chodidla, ktorý nám umožní optimálnu funkciu pri chôdzi a taktiež upraví držanie celého tela.

Vyšetrenie

Biomechanické vyšetrenie kĺbov a svalov chodidla  a následne celej dolnej končatiny s kombináciou analýzy chôdze človeka, nám umožňuje identifikovať príčinu problému ktorého odstránenie ďalej riešime funkčnou ortopedickou vložkou na mieru  a nastavením fyzioterapie.  Našou podstatou je identifikácia príčiny problému a jej následné riešenie, a nie iba liečenie symptómov samotných.
 
Na statickú, dynamickú a stabilometrickú analýzu chodze človeka využívame na našej klinike  baropodometrickú platformu s freeStep systemom- Sensor Medica. Ktorá nám umožnuje analyzovat miesta zvýšeného tlaku na chodidlách, a nerovnomernosti končatín v zátaži. 
 
Ortopedická funkčná vložka je špeciálne dizajnovaná na poskytnutie absolútnej možnej anatomicky efektívnej pozície chodidla pacienta, to znamená, že umožňuje kostiam a svalom v chodidle poriadne anatomické rozloženie. Funkčné ortopedické vložky pracujú tak, že minimalizujú impakt a tlak na chodidlo pri chôdzi (ktoré následne prechádzajú celým telom).  Na výrobe funkčných ortopedických vložiek spolupracujeme s Európskymi poprednými laboratóriami, ktoré nám umožnujú variabilitou materiálu a výrobných procesov stretnúť čo najlepšie potreby našich pacientov. 
 
Funkčné ortopedické vložky zmierňujú/minimalizujú/ bolesť kĺbov a svalov spájajúcich sa s abnormálnym biomechanickým pohybom ľudského tela. Aby ľudské telo bolo schopné kráčať, stáť a hrať sa bez bolesti, telo potrebuje stabilnú ‘’základňu’’, ktorú mu poskytujú naše chodidlá. Pokiaľ sa problém nachádza v ‘’základni ‘’ ľudského tela, tento problém sa ďalej prenáša cez cely svalovo-kostrový  systém. Napríklad:
 
    • Lokalizovaná bolesť chodidla – zmení sa nám celé držanie tela (bez nášho vedomia) a môže spôsobiť lokalizáciu zvýšeného tlaku v kolenných a bedrových kĺboch.
    • Vbočený palec
    • Deformácie prstov na nohách
    • Bolesť klenby chodidla
    • Bolesť päty
    • Bolesti nôh, kolenných kĺbov
    • Bolesť bedrových kĺbov, chrbtice

Informácie pre pacientov:

    • Vzhľadom na to, že funkčné ortopedické vložky pomáhajú zmeniť ‘’tvar’’ a funkciu chodidiel, treba byť pripravený na novú citlivosť v chodidlách. Toto je normálny jav a zároveň znak, že vložky si plnia svoju funkciu.
Obyčajne sa ľudia cítia ‘’vyššie postavení’’ v topánkach, majú pocit ‘’rolovania’’ chodidiel smerom von (po prípade do vnútra), nezvyčajný tlak pod klenbou atď. Všetky tieto pocity sú normálne a časom ‘’vymiznú’’, lebo si pacienti na ne zvyknú. Odporúčame pacientom, aby si postupne zvykali na svoje vložky; t.j. prvý deň ich používať maximálne hodinu a potom každým dňom navršovať o hodinu.
    • Najvhodnejšie topánky pre funkčné ortopedické vložky sú tenisky bežeckého štýlu. Akokoľvek, vo väčšine prípadov sa dá vložka prispôsobiť každej topánke s vyberateľnou stielkou.
    • Na mieru vyrobené ortopedické funkčné vložky neredukujú veľkosť svalu ( či už na chodidle alebo nohe). Práve naopak, napomáhajú chodidlu používať správny sval v správnom čase, a tým minimalizovať svalovú únavu.
Objednajte sa

Galéria

BRATISLAVA   |   Levice

Kontaktný formulár

* povinné údaje
 
Meno a priezvisko *:
E-mail *:
Telefón:
Poznámka:

Mediklinik Bratislava

Pri tureckom kopci 3/1400,
900 46, Most pri Bratislave

Tel.: +421 2 210 264 10
E-mail: info@mediklinik.sk

Mediklinik Levice

29. Augusta 2 (areál nemocnice)
934 01, Levice

Tel.: +421 903 463 425
E-mail: info@mediklinik.sk